جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 58979
  تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 14:21
  تعداد بازدید : 604

  معاون حقوقی قوه قضاییه تاکید کرد

  ضرورت استفاده از بهترین قضات در اداره حقوقی قوه قضاییه

  معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: ما باید در تدوین قوانین به معیارها و استانداردهای بین المللی توجه داشته باشیم اما این قوانین باید با فرهنگ، دین و مذهب ما بومی سازی شوند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ذبیح الله خداییان در مراسم تودیع و معارفه معاونت حقوقی قوه قضاییه ضمن گرامیداشت دهه کرامت گفت: قانون ابزار کار قاضی است. ما انتظار داریم یک قاضی تازه کار در مناطق دور دست در میان انبوهی از قوانین حکم یک قضیه را پیدا کند.

  معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: وظیفه ما در معاونت حقوقی قوه قضاییه، جمع آوری قوانین و تنقیح آنها و شفاف سازی در این خصوص است.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر قوانینی داریم که متروک شده و رعایت نمی شوند، گفت: فرهنگ جامعه و ادارات ما مجازات گرایی است. ساده ترین راه جهت الزامی کردن ارزش های اخلاقی را مجازات می دانند در حالیکه مجازات باید زمانی اعمال شود که اساسی ترین ارزش های جامعه نقض شود.

  معاون حقوقی قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت جرم زدایی و کیفرزدایی گفت: در بعضی موارد هم که نمی شود جرم زدایی کنیم باید ببینیم که آیا می توان مجازات را خفیف تر کنیم یا خیر و اگر این کار امکان پذیر است آن را انجام دهیم.

  خداییان با بیان اینکه دستگاه قضایی مرجع رسیدگی به همه مشکلات شده است، گفت: ما با حجم انبوهی از پرونده ها روبرو می شویم و هر چه قاضی اضافه کنیم فایده ای نخواهد داشت.

  وی با بیان اینکه باید نگرش موجود در بین مسئولان را تغییر بدهیم، گفت: نیازی نیست که در همه موارد برای دستگاه قضایی کار بتراشیم. دستگاه قضایی ملجاء و پناهگاه مردم در جامعه است و جایگاه آن باید در جامعه حفظ شود و برای این کار اطلاع رسانی به موقع، آموزش عمومی و دانش افزایی ضروری است.

  معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه ما برای هر موضوع یک عنوان مجرمانه تعیین کنیم به مصلحت جامعه نیست، گفت: حداکثر یک قسمت از اکثر لوایح، قضایی است و به همین دلیل ما باید با مجلس و دولت تعامل بیشتری داشته باشیم.

  خداییان بر اهمیت وجود یک اتاق فکر در معاونت حقوقی قوه قضاییه اظهار کرد: این اتاق فکر قبلا در معاونت حقوقی وجود داشته اما بعدا از آن گرفته شده است. باید یک مرکز وجود داشته باشد که شب و روز کار کند، اساتید دانشگاه را دعوت کند و نمایندگان مجلس و دولت را دعوت و نسبت به قوانین مورد نیاز توجیه کند.

  وی با اشاره به اهمیت نظریات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، گفت: اداره حقوقی نیاز به استفاده از نظرات صاحب نظران دارد. باید بهترین ها در اداره حقوقی قوه قضاییه حضور داشته باشند. اگر نظرات اداره حقوقی متقن نباشد در رسیدگی به پرونده ها مشکل ایجاد می شود و دچار اطاله دادرسی می شویم.

  معاون حقوقی قوه قضاییه ادامه داد: درست است که نظر اداره حقوقی برای محاکم لازم الاجرا نیست ولی این نظرات می تواند بسیار مفید باشد و اگر می خواهیم به قضات و دستگاه قضایی خدمت کنیم باید از بهترین قضات در اداره حقوقی استفاده کنیم تا آرای متقنی داشته باشیم؛ زیرا این آرا علاوه بر محاکم در دانشگاه ها نیز مورد استفاده، نقد و بررسی قرار می گیرد.

  خداییان اظهار کرد: ما باید در تدوین قوانین از معیارها و استانداردهای بین الملی استفاده کنیم، اما طبیعی است که این قوانین باید منطبق با فرهنگ، دین و مذهب ما بومی سازی شوند.

  وی با اشاره به تذکرات محسنی اژه ای نسبت به مواردی که باید مورد توجه معاونت حقوقی قرار گیرد، گفت که این تذکرات حتما در دستور کار ما قرار خواهد گرفت.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28160117
اکنون :
124